Porównywanie dziecka do innych

Dodane przez: Dawid Pachowicz Data: wtorek, marzec 19, 2019 Komentarz: 0 Polubień: 251

Częsty problem rodzica, czyli porównywanie dziecka do innych. Jest to na porządku dziennym, jak temu zapobiec? 

Porównywanie dzieci do innych


   Ostatnio przyszedł do mnie mój brat i pyta się ,,Czemu cały czas rodzice porównują mnie do innych uczniów w klasie?'' Od razu wytłumaczyłem mu, że ma się tym nie przejmować, ponieważ on ma być sobą. Zainteresowałem się wtedy tym tematem i bardzo dużo czytałem- jak wpływa porównywanie dzieci na ich motywację oraz psychikę.
   

Byłem zaskoczony, ile to rodziców porównuje swoje dzieci do innych uczniów i one potem czują się zdemotywowane i bez chęci do nauki. Powinniśmy mówić dziecku co robi źle, ale bez przyrównania do innych ludzi.
   

   Akceptacja pociechy powinna być na porządku dziennym. Jest to fundamentalna podstawa dziecka, aby czuło się ono dobrze. Gdy powiemy naszemu dziecku ,,Zacznij się brać przykład z Pawła, bo jest on o wiele razy mądrzejszy od ciebie". Według mnie dziecko słysząc takie słowa, nie ma totalnie chęci do życia. Wypowiedziane takie zdanie przez rodzica jedyne co zrobi, to zadziałała na podświadomość dziecka w taki sposób, że będzie czuło się odrzucone, a co gorsza zepsuje to relacje między nim a rodzicami.


Zdarza się też, że podświadomie porównujemy nasze dziecko do kogoś. My nie widzimy w tym nic złego, za to nasze dzieci odbierają to jako negatyw skierowany w ich stronę. Nasza pociecha, gdy słyszy cały czas, że ktoś jest lepszy o niego naprawdę nie ma ochoty nic w sobie zmieniać. Myśli wtedy, że nie zależnie co by zrobiło to i tak rodzice powiedzą ,,źle, mogłeś lepiej"

   Taka przestroga dla Was, abyście traktowali swoje dzieci należycie i zajęli się tym co robią źle- poprawiając to, a nie porównywali je do kogoś innego.


   Bardzo dobrze jest dać dziecku autorytet, którym może być jakaś znana postać, która dużo osiągnęła i jest motywacją, ale prze nigdy rówieśnik.

Komentarze

Zostaw swój komentarz